Smaltování sobota 5. 4.

Jak vypadá smaltovaný hrnek víte. Na Karlově mostě se hrnky s kočkami a žirafkami prodávají 140,-/ks (0,3 dcl). Co Vás ale možná nenapadlo – co si nějakou smaltovanou věc vyrobit? ...

Márty se dostal k peci a nakoupil smaltovací písky a tím nám otevřel možnost vyzkoušet si smaltování v praxi. Naneštěstí pícka je malá a hrneček se do ní nevejde, ale třeba taková lžíce (když se ohne) už není takový problém. Však přívěsky, prstýnky, náušnice i šupinky na brnění z toho vycházejí krásné.

Smaltovací hmota: na úrovni písku, jemná drť, která ředitelná vodou umožní nanášení na zvolenou plochu.

Smaltovací matroš: nerezová ocel je v podstatě jediný možný, zkoušeli jsme měď[*], ale ta se „chová“ divně. Smalt na ní praská. Pro drobné výrobky jsou fajn zemnicí pásky 0,3-0,5mm na stříhání.

Smaltovací metoda: povrch plíšku narušíme (zdrsníme šmirglíkem) a štětcem (drobným) se nanese základovka (šedá). To se nechá vyschnout, aby veškerá voda unikla a vypálíme v pícce. Na to se pak již obarvenými písky dělá motiv. Jdou i drobné detaily seříznutou špejlí a nebo se mohou nasypat krystalky suché, které se v peci „roztečou“ a vypadá to podobně jako práce s drtí u zapékaného skla.

Pec: 830-840 stupňů Celsia, 15 min.schnutí, 5-8min.vypálit, po vyndání dát do skelné vaty, aby to nepopraskalo.

 
Jsou z toho opravdu hezké věci a jejich výroba je nenáročná. Snad bude ještě jedna akce před Vánoci, tak se těším na společnou tvorbu. *Káťa


[*] paradoxně ve výtvarných potřebách seženete jen ji