Výprava do Hlinska v Čechách 7. – 9. 3.

Účastníci: Maya, Danielka, Terezka, Noemi, Matěj, Jenda, Ruben, Standa, Dan, Adam, Káťa a Nicolas, Honzík a Žemle, Zuzka a Míša, Aleš a Píp, Eliška a Jirka

V pátek jsme se nasoukali do vlaku směr Bratislava a vyrazili. Cesta nebyla moc zábavná, ale průvodčí v obou vlacích nám jí docela zpestřili. Ten první chtěl vyhodit Káťu z okna, tomu jsme to rozmluvili.

Ten druhý měl za úkol nám říci, kde máme vystoupit, a celou cestu si z nás dělal srandu, že už jsme to přejeli. Děti vymýšlely, legendu o vzniku Peyotlu a také z čeho se připravuje a po tom, co nás Jenda s Matesem dovedli k domečku, nám to všechno předvedly a vysvětlily… „To takhle jednou na zem spadlo Tórovo kladivo…“ Večer dorazili i kmeňáci a Zuzka. A po pohádce jsme šli spát.

Původně jsme chtěli jít v sobotu lyžovat, ale nakonec byla příroda proti nám a vyrazili jsme na pěší výlet. Kluci vyrazili na kolo. Bylo moc krásně. Svítilo sluníčko, kvetly sněženky, poletovaly včelky a bylo teplo. Nejdřív jsme si prohlídli Betlém v Hlinsku. Je to část města, kde se dochovaly staré roubené domečky s malými zahrádkami. Pak už nás zase Jenda neomylně vedl k lomovým jezírkům. Tam se Zuzka s Honzíkem koupali… Nutno dodat, že na jezírku byla ještě vrstva ledu. Procházeli jsme vesnicí Srní a nezapomněli se u cedule vyfotit, abychom mohli Márovi ukázat, kdeže jsme to vlastně byli =) A pak už jsme obědvali u rozcestníku na louce. Přišel se tam s námi kamarádit starý pes z blízkého stavení, ale páníček mu nedovolil s námi být moc dlouho. Minuli jsme kostelík a Zuzka nám pověděla, jak že je to s těmi stavebními slohy. A pak už jsme se blížili k Veselému kopci. Po cestě ještě Adam ztratil botu v bažině. Veselý kopec je skanzen, bohužel ho otvírají až v dubnu, a tak jsme si mohli stavení prohlídnout jen zvenku. A pak už jsme pádili zpět do Hlinska loupat brambory na večeři. Zuzka nám k tomu hrála na kytaru a tak nám to pěkně odsýpalo. Za tmy se vrátili i kluci z cyklovýletu. Byli pěkně utahaní.

Večer jsme pak vraceli pejsky do správných pohádek. A Káťa vařila Peyotl. Děti si pak mohly vyluštit, z čeho se vlastně takový peyotl vaří. Moc všem chutnal, ale spát se po něm nikomu nechtělo. A tak děti v pyžamu hráli s Honzíkem přehazovanou a až potom byla pohádka.

V neděli jsme vyráželi z Hlinska dost brzo. Takže jsme tak nějak poklidili a šli si hrát kolem chaty. Kluci se ještě vyhecovali k dalšímu cyklovýletu, a tak nás hned z rána opustili. Pak jsme ještě likvidovali mlíko a běželi na vlak.

Ještě musím dodat, že celý víkend děti sháněly obrázek, ze kterého bylo jasné, jak se zbavit svrabu. Tím se totiž nakazily, když chytali Pevnou Skálu. Obrázek získaly a tak už jsme zase zdraví!

 

Zapsala: Pípáček

Fotky si můžete prohlédnout tady.